Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu, która pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Nie ma nic niepokojącego w tym, że pocimy się podczas wysiłku fizycznego, upałów lub w przypadku gorączki, ponieważ w ten sposób organizm chroni nas przed przegrzaniem. Problem pojawia się, gdy doświadczamy nadmiernego pocenia w sytuacjach stresujących. To dość krępujące, bo potu jest zwykle zbyt dużo i jest widoczny na ubraniach i ciele. Dlatego wielu unika nawet towarzyskich lub służbowych spotkań, ponieważ obawiają się, że pod wpływem niepokoju lub zdenerwowania będą się nadmiernie pocić i źle wypadną w oczach innych osób. Co robić, by tego uniknąć? Jak radzić sobie z nadpotliwością wywołaną stresem? Tego dowiesz się z naszego artykułu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Nadmierne pocenie się pod wpływem stresu – skąd się bierze?
Sytuacje budzące w nas niepokój, oczekiwanie, strach, czy nawet podekscytowanie mogą powodować nadmierne pocenie się. Pot może występować na całym ciele. Jednak najczęściej pojawia się na twarzy, dłoniach i pod pachami. Jest to natychmiastowa reakcja organizmu na bodźce emocjonalne, która skutkuje wyrzutem hormonów stresu, czyli adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Pod wpływem stresu zaczynają działać też hormony, które aktywują gruczoły apokrynowe. Znajdują się one pod pachami, w pachwinach i wokół okolic intymnych. Kiedy się stresujemy, serce zaczyna bić szybciej, a hormony zaczynają krążyć w ciele i pobudzają gruczoły ekrynowe do wydzielania większej ilości potu, który ma często wyczuwalny zapach. Pocenie się pod wpływem stresu może być wywołane niezależnie od temperatury otoczenia, więc warto poszukać skutecznych sposobów, które pozwolą nad nim zapanować.
Nadmierne pocenie się pod wpływem stresu a odpowiednia higiena
Niewątpliwie kluczowa będzie tutaj odpowiednia higiena osobista, ze szczególnym uwzględnieniem tych miejsc, które nadmiernie się pocą. Podstawą powinien być prysznic, minimum dwa razy dziennie, a jeśli zajdzie taka konieczność to i trzy. Dobrze jest stosować też dobrej jakości kosmetyki. Szczególnie polecane są mydła i płyny do kąpieli antybakteryjne, ponieważ pomagają zlikwidować zapach potu. Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto dodać kąpiele ziołowe z szałwii, rumianku, mięty lub kory dębu, ponieważ hamują one rozwój bakterii. Dwie lub trzy kąpiele ziołowe w tygodniu wystarczą. Ważne, by trwały przez około dwadzieścia minut. Dobra higiena osobista powinna wiązać się też z depilacją pod pachami i stosowaniem antyperspirantów, które zmniejszają wydzielanie potu. To specjalne produkty, które są ogólnodostępne, więc nie będzie problemu z ich zakupem.
Równie ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży. Powinniśmy zrezygnować ze sztucznych materiałów na korzyść tych, które zostały wykonane z naturalnych. Polecane będą ubrania bawełniane, lniane, jedwabne, czy nawet z wiskozy i wełny. Wymiana materiałów nie powinna jednak ograniczać się tylko do garderoby. Chcąc ograniczyć ciągłe pocenie się, powinniśmy rozważyć wymianę pościeli i ręczników na wykonane z naturalnych materiałów.
Techniki relaksacyjne na nadmierne pocenie się pod wpływem stresu
Przewlekły stres, brak wystarczającej ilości snu, czy rozdrażnienie może nie tylko prowadzić do nadmiernego pocenia się w kryzysowych sytuacjach, ale również wpłynąć na nasze ogólne zdrowie. Dlatego, by zwalczyć problem, warto zadbać o swoje ciało i wprowadzić do codzienności techniki relaksacyjne. Ich wybór jest całkiem spory, więc każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Medytacja jest niewątpliwie jedną z najchętniej polecanych technik relaksacyjnych. Jednak joga, aromaterapia, czy przyjemne kąpiele też pozwalają zredukować stres i mogą przyczynić się do ograniczenia zwiększonej potliwości. Niektórzy relaksują się przy filiżance ulubionej herbaty, książce lub słuchając muzyki. Taniec lub aktywność fizyczna też pozwala rozładować napięcie, podobnie obejrzenie przyjemnego serialu w miłym towarzystwie. Ważne, by nie spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem lub telefonem, zwłaszcza przed snem.
Nadmierne pocenie się pod wpływem stresu a codzienna dieta
Nie bez znaczenia mówi się, że nasza dieta powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Okazuje się, że sięganie po fast foody, produkty wysokoprzetworzone, czy słodycze może skutkować wzmożoną potliwością pod wpływem stresu. Aby zmniejszyć przykre dolegliwości, warto nieco lepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz codzienny jadłospis. Co dokładnie się w nim znajduje? Podstawą wartościowej diety powinny być surowe warzywa i owoce, ponieważ są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami. Układając menu, warto też zadbać o optymalną ilość białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Produktami, po które warto sięgać są ryby, chude mięso, rośliny strączkowe, nabiał i orzechy. Do tego oliwa z oliwek, produkty zbożowe pełnoziarniste, czy nasiona. Ograniczyć za to musimy ostre przyprawy, nikotynę i alkohol. Zbyt duża ilość kofeiny przy nadmiernej potliwości też nie jest wskazana, ponieważ podnosi poziom adrenaliny. Przez to możemy stać się jeszcze bardziej podatni na stres. Istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Każdego dnia powinniśmy przyjmować około 2-2,5 l płynów (zwłaszcza wody naturalnej). Picie herbatek ziołowych też wyjdzie nam na korzyść.
Nadmierne pocenie się pod wpływem stresu – jak jeszcze sobie radzić?
Jeśli mimo wszystko nadal nie uda nam się zapanować nad problemem, to warto poszukać profesjonalnego wsparcia. Do swojej dyspozycji mamy wielu dobrych specjalistów, którzy pomocą nam lepiej zarządzać emocjami. Pamiętajmy również, że nadmierne pocenie się może być wynikiem poważnych schorzeń, w tym na przykład zaburzeń hormonalnych. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie inne niepokojące objawy, to warto pomyśleć o dokładniejszej diagnostyce. Czasami wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie, a problem sam się rozwiąże.