Zmagasz się z nadmierną potliwością w nocy? Nie wiesz, jakie są tego przyczyny? A może liczysz na wskazówki, które pozwolą Ci nad tym zapanować? Zajrzyj do naszego artykułu! Omawiamy w nim przyczyny pocenia się w nocy i metody radzenia sobie z problemem!
Pocenie się w nocy – przyczyny
Nasze ciało zawiera gruczoły potowe, które odgrywają istotną rolę w regulacji temperatury ciała i eliminacji substancji toksycznych. W przeciętnych warunkach możemy wydzielać nawet od 0,5 litra potu dziennie, a ta ilość wzrasta w zależności od sytuacji, w których organizm musi nas chronić przed przegrzaniem się. Pocenie się jest zatem całkowicie naturalnym procesem. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, gdzie nadpotliwość jest intensywna, regularna i towarzyszy nam zwłaszcza w porze snu. Nie jest to zbyt przyjemne, gdy budzimy się w nocy lub rano zlani potem z przyklejoną do ciała piżamą, czy wilgotną pościelą. Na dłuższą metę nadmierna potliwość staje się uciążliwa i może zakłócić nie tylko nasz sen, ale i odpoczynek. Wpłynie to niekorzystnie na ogólne samopoczucie, energię i koncentrację. Dlatego warto zastanowić się, czym może to być spowodowane? Dlaczego nadmiernie pocimy się w nocy?
Tak naprawdę nocne pocenie może mieć różne przyczyny. Czasami są całkiem niegroźne i możemy łatwo nad nimi zapanować. Wielu z nas bowiem nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten problem może wynikać ze złych nawyków. Zbyt wysoka temperatura lub niedostateczna klimatyzacja w sypialni mogą podwyższać temperaturę ciała i skutkować tym, że będziemy nadmiernie pocić się w nocy. Także pościel lub piżama z syntetycznych tkanin może prowadzić do spotęgowania problemu. Do tego używki napędzają produkcję potu, w szczególności nadmiar alkoholu, czy spożywanie pikantnego jedzenia. Życie w ciągłym napięciu i stresie nie wpływa na nas korzystnie i często skutkuje tym, że nie wypoczywamy dobrze w nocy. Jeśli w dodatku wypieramy swoje problemy z podświadomości za dnia, to mogą one odżywać w snach. Skutkiem tego może być wzmożona produkcja potu przez organizm. Poza tym warto mieć na uwadze, że nadmierne pocenie się w nocy może mieć związek z przyjmowanymi leków przeciwdepresyjnych lub przeciwgorączkowych.
Jednak bywa też i tak, że nadmierna potliwość w nocy może sygnalizować nam różnego typu schorzenia. Najczęstszą ich przyczyną jest zwykłe przeziębienie lub grypa. Jednak nadpotliwość w nocy może być też objawem zaburzeń hormonalnych, w tym na przykład nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się jest dość charakterystyczne dla kobiet w okresie przekwitania, ale zwykle ma charakter przemijający. Dolegliwość ta może sygnalizować nam także o hipoglikemii, czyli niskim stężeniu cukru we krwi, które często odpowiada właśnie za nadmierne poty w nocy. Nie sposób też pominąć cukrzycy, schorzeń neurologicznych i różnego typu infekcji. W kontekście nocnego pocenia najczęściej mówi się o gruźlicy. Jednak ta przypadłość może być powiązana też z innymi infekcjami bakteryjnymi, w tym z zapaleniem wsierdzia, zapaleniem kości i szpiku (stan zapalny w obrębie kości), zakażeniem HIV lub ropniami (np. czyraki, ropień wyrostka robaczkowego). Nocne poty są wczesnym objawem niektórych chorób nowotworowych, na przykład chłoniaka. Jednak w tym przypadku osoby z niezdiagnozowaną chorobą nowotworową często mogą zmagać się też ze stanem podgorączkowym i spadkiem wagi bez wyraźnej przyczyny. Nadmierna potliwość może sugerować nam występowanie bezdechu sennego. To przypadłość objawiająca się tym, że przestajemy oddychać podczas snu i to nawet kilka razy w ciągu nocy. Przy bezdechu sennym nocnym potom towarzyszyć może częste i nagłe wybudzanie się, po którym pojawia się uczucie duszności, wysokie tętno, czy przyspieszony oddech. Dla bezdechu sennego charakterystyczne jest też głośne chrapanie przerywane momentami ciszy, kołatanie serca, zgaga i ból w klatce piersiowej.
Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem w nocy?
Nasze postępowanie powinno zależeć od tego, czym jest spowodowana nadpotliwość. Jeśli to wynik naszych nieodpowiednich nawyków, to powinniśmy im się przyjrzeć nieco bliżej. Istotne znaczenie będzie mieć przygotowanie naszej sypialni. Na zdrowy sen możemy liczyć, gdy temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 18 stopni Celsjusza. W dodatku powinniśmy wietrzyć sypialnię bezpośrednio przed pójściem spać chociaż przez 10 minut. Przy nadpotliwości niewskazane jest spanie pod grubymi kołdrami i pościelą, zwłaszcza wykonanych ze sztucznych tkanin. Bawełniana pościel zapewni nam odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawi, że unikniemy nadmiernego pocenia się. Równie ważne jest to, w jakich piżamach śpimy. W sprzedaży pojawia się wiele pięknych modeli, ale powinniśmy bardziej zwracać uwagę na to, z jakich tkanin są wykonane. Do snu polecane są wyłącznie piżamy z naturalnych tkanin, a więc bawełny, lnu lub nawet bambusowe. Jeśli nasza nadpotliwość w nocy ma związek ze stresem, to warto pomyśleć o większej dawce ruchu i metodach relaksacyjnych. Medytacja i joga są tutaj szczególnie polecane. Jednak muzyka relaksacyjna i dobra książka też pozwala wyciszyć organizm i przygotuje nas odpowiednio do snu. Poza tym musimy pamiętać o odpowiedniej higienie, stosowaniu antyperspirantów i zdrowej diecie. Nasz codzienny jadłospis powinien bazować na świeżych owocach i warzywach, produktach pełnoziarnistych, chudym mięsie i nabiale, orzechach, czy zdrowych tłuszczach. Niewskazane za to jest jedzenie żywności wysokoprzetworzonej, fast foodów, słodyczy i ostrych potraw, ponieważ mogą potęgować nasz problemem. Do tego warto zrezygnować z alkoholu i papierosów. Nie mówiąc już o narkotykach, które wpływają destrukcyjnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Jeśli podejrzewamy, że nocne poty mają związek z jakąś chorobą, to jedyne, co możemy zrobić, to skonsultować się z lekarzem. On wykona dokładną diagnostykę i dobierze leczenie, które wyeliminuje nocne poty i ochroni nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi, oczywiście o ile to możliwe. W zależności od rodzaju choroby, lekarz może zalecić różne badania. Jeśli podejrzewana jest nadczynność tarczycy, to będzie to badanie TSH, a jeśli choroby nowotworowe to konieczne może być wykonanie badań obrazowych, w tym tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.